top of page
parentcontrola.jpg

WŁĄCZ OCHRONĘ!

Agresja słowna, wyzwiska na czatach, podszywanie się pod czyjąś tożsamość, publikowanie kompromitujących materiałów czy przemoc seksualna – to tylko część zagrożeń, z którymi najmłodsi mierzą się w wirtualnym świecie.

Statystyki rosną z roku na rok, a Internet – choć dostarcza mnóstwo edukacyjnych i rozrywkowych treści – może stać się źródłem poważnych niebezpieczeństw.

Zadaniem jako dorosłych jest stworzyć dziecku taką przestrzeń w sieci, by czuło się bezpieczne i zawsze miało odwagę prosić o pomoc. Poniżej przedstawiamy narzędzia pomocne w monitorowaniu aktywności w sieci.

Według raportu „Nastolatki 3.0”, w którym analizowano postawy i zachowania uczniów klas VII–VIII szkoły podstawowej oraz I–III szkół ponadpodstawowych (czyli młodzieży w wieku od ok. 13 do 19 lat), ponad 17% młodych ludzi zadeklarowało, że byłoby skłonne spotkać się z osobą poznaną w Internecie, a aż 25% z nich nikomu by o tym nie powiedziało. W tym samym badaniu ponad połowa nastolatków przyznała, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad korzystania z Internetu – ani w zakresie czasu, ani dostępu do treści. Tymczasem wyraźne reguły i rozmowa o konsekwencjach są kluczowe, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci.

Aby skutecznie chronić najmłodszych i jednocześnie nie naruszać ich zaufania, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych i włączyć je w codzienną edukację na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Oto kilka propozycji:

Monitorowanie aktywności online/ Aplikacje kontroli rodzicielskiej, takie jak mOchrona (wspierana przez NASK), umożliwiają sprawdzanie, jakie strony dziecko odwiedza, z jakich aplikacji korzysta oraz ile czasu spędza w sieci. Dzięki temu rodzice mogą szybko zareagować, jeśli zauważą coś niepokojącego.

APLIKACJE:

  • Qustodio: doskonałe narzędzia do monitorowania, kompleksowe filtry sieciowe, geo-śledzenie w czasie rzeczywistym, narzędzia do zarządzania czasem spędzanym przed ekranem i nie tylko.

  • Bark:Monitoruje ponad 30 aplikacji społecznościowych i ma dobry filtr sieci Web, ale narzędzia do kontroli czasu spędzonego przed ekranem są mało elastyczne.

  • Mobicip: Filtr sieci web z możliwością personalizacji i podstawowe narzędzia do kontroli czasu spędzonego przed ekranem, ale nie obsługuje większości platform społecznościowych.

  • KidLogger: monitoruje rejestr połączeń twojego dziecka i może ograniczać czas spędzany w dowolnej aplikacji, ale nie ma filtra sieciowego.

  • FamilyKeeper: powiadomienia w czasie rzeczywistym i geo-śledzenie, ale brak limitów czasowych lub możliwości blokowania aplikacji.

  • Filtrowanie nieodpowiednich treści – Bezpieczne DNS-y (Domain Name System) działają jak „książka telefoniczna” Internetu – jeśli dziecko próbuje wejść na stronę z treściami zawierającymi przemoc, pornografię czy nielegalne materiały, system automatycznie je blokuje. Takie rozwiązanie można skonfigurować na poziomie domowej sieci Wi-Fi, co chroni wszystkie podłączone urządzenia. Więcej jak to zrobić w poniższym artykule: https://imagazine.pl/.../dns-od-cloudflare-dla-rodzin.../

Sprawdzaj lokalizację dziecka - Aplikacje lokalizacyjne pomagają rodzicom upewnić się, że dziecko znajduje się w bezpiecznym miejscu. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy nawiązuje ono nowe znajomości w sieci i umawia się na spotkania w realnym świecie.

Ograniczenie kontaktu z nieznajomymi – Systemy weryfikujące i alerty mogą poinformować rodziców o niepokojących interakcjach online, ostrzegając przed potencjalnym zagrożeniem ze strony osób, których dziecko nie zna osobiście.

Pomyśl, zanim opublikujesz zdjęcie swojego dziecka w internecie! Zdjęcia udostępnione w sieci mogą zostać wykorzystane przez osoby o złych zamiarach, na przykład w kontekście seksualnym. Nadmierne udostępnianie informacji o dzieciach w internecie nazywamy sharentingiem, a więcej na ten temat piszą eksperci NASK w poradniku “Sharenting i wizerunek dziecka w sieci” ·

Zgłaszaj nielegalne treści oraz przejawy cyberprzemocy – Platforma http://xn--dyurnet-xwb.pl/ prowadzona przez NASK to miejsce, gdzie można zgłaszać nielegalne lub szkodliwe treści oraz uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Rozmowa jest najskuteczniejszym narzędziem ochrony dzieci w sieci. Bez niej nawet najlepsze technologie mogą zawieść.

WIĘCEJ INFORMACJI na szkolnej stronie w linku BEZPIECZNI W SIECI.

Pobierz poradnik lub otwórz na stronie powyżej w zakładce DLA RODZICA

https://cyberprofilaktyka.pl/.../Poradnik_cyberprzemoc...

the-importance-of-parental-controls-in-a-digital-age-1.jpg
blokada-rodzicielska.jpg
z24528862IER,Blokada-rodzicielska-internetu-jest-wyrazem-odpowi.jpg
bottom of page